You are now in the main content area

Teaching and Education Awards Recipients

A large crowd shot of tables of people sitting looking at the front of the room and a speaker in front of a screen.

Congralutions to our Teaching and Education award recipients for 2022.

2022 recipients

  • Seung Hwan (Mark) Lee
    Ted Rogers School of Management
    • Nominator: Omar Fares
    • Supporters: Lara Hamdan, Janice Rudkowski, Sean Sedlezk, Ksenia Sergueeva

Read more about the Chancellor's Award of Distinction recipient

  • Marty Fink
    The Creative School
    • Nominator: Adriana Manni
    • Supporters: Catherine Carpenter, Saadia Khan, Jessica Mudry, John Shiga

Read more about the President's Award of Teaching Excellence recipient

  • Kateryna Metersky
    Faculty of Community Services
    • Nominator: Daria Romaniuk
    • Supporters: Chloe Chyung, Nicholas Fox, Margareth Zanchetta
  • Karen Peesker
    Ted Rogers School of Management
    • Nominator: Frederic Dimanche
    • Supporters: Geoffrey Handelman, Julie Kellershohn, Sheniese van Heer
  • Erin Ziegler
    Faculty of Community Services
    • Nominator: Erin Charnish
    • Supporters: Kaitlin Dickson, Sarah Kalvoda, Nancy Walton

Read more about the Provost's Award for Teaching Excellence recipients

  • Harald Bauder
    Interdisciplinary Studies - Immigration and Settlement Studies, Faculty of Arts
    • Nominator: Henry Parada
    • Supporters: Rebecca Mueller, Igor Rosic
  • Andre Laplume
    Master of Science in Management, Ted Rogers School of Management
    • Nominator: Hong Yu
    • Supporters: Bradley Bernard, Ken Grant
  • Alison Matthews David
    Fashion, The Creative School
    • Nominator: Henry Navarro Delgado
    • Supporters: Jaclyn Marcus, Joseph Medaglia

Read more about the Yeates School of Graduate Studies Outstanding Contribution to Graduate Education Awards recipients

  • Funke Oba
    School of Social Work, Faculty of Community Services
    • Nominator: Funke Oba
    • Supporters: May Friedman, Amy May
  • Nicole Bennett
    Midwifery Education Program, Faculty of Community Services
    • Nominator: Mary Sharpe
    • Supporters: Andrea Robertson, Karline Wilson-Mitchell
  • Dafna Sussman
    Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering, Faculty of Engineering & Architectural Science
    • Nominator: Medhat Shehata
    • Supporters: Oluwatoni Bodunrin, Sid Sadanand
  • Khaled Sennah
    Department of Civil Engineering, Faculty of Engineering & Architectural Science
    • Nominator: Khaled Sennah
    • Supporters: Said Easa, Nicolas Tran
  • Angela Lee
    Lincoln Alexander School of Law
    • Nominator: Kathleen Hammond
    • Supporters: Duncan Cameron, Nick Chai-Tang
  • Marc Adler
    Department of Chemistry and Biology, Faculty of Science
    • Nominator: Lynda McCarthy
    • Supporters: Melissa D'Amaral, Andrew McWilliams
  • Ian Baitz
    Graphic Communications Management, The Creative School
    • Nominator: Natalia Lumby
    • Supporters: Jessica Huynh, Jay Wong
  • Steve Daniels
    RTA School of Media, The Creative School
    • Nominator: Alexandra Bal
    • Supporters: Mark Argo, Alexandra Bal
  • Janice Rudkowski
    School of Retail Management, Ted Rogers School of Management
    • Nominator: Seung Hwan (Mark) Lee
    • Supporters: Frances Gunn, Graham Heuman
  • Oliver Okafor
    School of Accounting and Finance, Department of Accounting, Ted Rogers School of Management
    • Nominator: Shadi Farshadfar
    • Supporters: Alan Kaplan, Donna Smith

Read more about the Dean's Teaching Awards - Faculty recipients

  • Donna Abdelrazik
    Graphic Communications Management, The Creative School
    • Nominator: Christopher Ambedkar
    • Supporters: Dorotea Bajic, Martin Habekost
  • Karen Arthurton
    School of Social Work, Faculty of Community Services
    • Nominator: Naomi Koerner
    • Supporters: Maya Atlas, Bev Fredborg, Geoff Kolomayz, Meena Rangan
  • Richard Beutler
    School of Retail Management, Ted Rogers School of Management
    • Nominator: Richard Beutler
    • Supporters: Mark Lee, Sean Sedlezky
  • Zachary Cox
    RTA School of Media, The Creative School
    • Nominator: Finlay Braithwaite
    • Supporters: Jacob Krywetsky, Charles Zamaria
  • Maurizio Di Maio
    School of Accounting and Finance, Department of Accounting, Ted Rogers School of Management
    • Supporters: Shadi Farshadfar, Milad Moghaddas
  • Mark Silverberg
    Arts, The G. Raymond Chang School of Continuing Education
    Department of English, Faculty of Arts
    • Nominator: Mark Silverberg
    • Supporters: Dr. Irene Gammel, Marina Music
  • Odilia Yim
    School of Early Childhood Studies, Faculty of Community Services
    • Nominator: Kathleen Peets
    • Supporters: Kathleen Peets, Samia Touka

Read more about the Dean's Teaching Awards - Contract Lecturers recipients