You are now in the main content area

Scholarly, Research and Creative Activity Awards Recipients

A crowd of people standing listening to a speaker at the podium.

Congratulations to our SRC Activity Award recipients for 2022.

2022 recipients

  • Alagan Anpalagan
    Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
    • Nominators: Balasubramanian Venkatesh, Isaac Woungang

Read more about the Sarwan Sahota TMU Distinguished Scholar Award recipient

  • Julie James
    School of Child and Youth Care, Faculty of Community Services
    • Nominators: Trevor Hart, Josephine Wong

Read more about the Collaborative SRC Award recipient

  • Eliza Chandler
    School of Disability Studies, Faculty of Community Services
    • Nominators: Esther Ignagni, Carla Rice
  • April Khademi
    Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering, Faculty of Engineering & Architectural Science
    • Nominators: Dimitrios Androutsos, Imogen Coe
  • Atefeh Mashatan
    School of Information Technology Management, Ted Rogers School of Management
    • Nominators: Catherine Middleton, Avner Levin

Read more about the Early SRC Career Excellence Award recipients

  • Erin Ziegler
    Daphne Cockwell School of Nursing, Faculty of Community Services
    • Nominators: Josephine Wong, Trevor Hart

Read more about the Knowledge Mobilization and Engagement Award recipient

  • Linda Zhang
    School of Interior Design, The Creative School
    • Nominators: Lois Weinthal, Josephine Wong

Read more about the Social Innovation and Action Research Award recipient

  • Sameh Al Natour
    School of Information Technology Management, Ted Rogers School of Management
    • Nominator: Sameh Al Natour
  • Martin Antony
    Department of Psychology, Faculty of Arts
    • Nominator: Martin Antony
  • Anthony Bonato
    Department of Mathematics, Faculty of Science
    • Nominator: Anthony Bonato
  • Elsayed Elbeshbishy
    Department of Civil Engineering, Faculty of Engineering & Architectural Science
    • Nominators: Khaled Sennah
  • Kathleen Hammond
    Lincoln Alexander School of Law
    • Nominator: Angela Lee
  • Stefania Impellizzeri
    Department of Chemistry and Biology, Faculty of Science
    • Nominator: Imogen Coe
  • Yoontae Jeon
    School of Accounting and Finance, Department of Finance, Ted Rogers School of Management
    • Nominators: Laleh Samarbakhsh
  • Raktim Mitra
    School of Urban and Regional Planning, Faculty of Community Services
    • Nominators: Matthias Sweet
  • Farrokh Sharifi
    Department of Mechanical and Industrial Engineering, Faculty of Engineering & Architectural Science
    • Nominator: Farrokh Sharifi
  • Hossein Zolfagharinia
    School of Business Management, Department of Global Management Studies, Ted Rogers School of Management
    • Nominators: Deborah De Lange

Read more about the Dean's Scholarly, Research and Creative Activity Award recipients